تبلیغات
اسلحه ی دانش - مقاله ی مفصل در مورد دی ان ای!!(DNA)
 
سلام☻
من معصومه بختیاری متولد 22/5/1377 هستم ساکن استان سمنان .
این از خودم
اگه هر جایی از وب دیدید که مطلب اشتباهی نوشته شده یا ناقصه بدونید عمدی نبوده وحتما حتما اطلاع بدین تا در اسرع وقت درستش کنم.
---------------------------------------------
هر مطلبی حتما منبعش ذکر میشه مگر اونایی که منبع مشخصی ندارن.اگر منبع اینترنتی باشه لینکش توی قسمت لینک های مرتبط همون مطلب هست.
---------------------------------------------
بهتون خوش بگذره.
هر چند با علم به همه خوش می گذره!!!
---------------------------------------------
  :: مدیر وب سایت : معصومه
انرژی , آموزش و پرورش , جایگاه علم آموزی در وزارت آموزش و پرورش ایران , زیباترین مکان های دنیا , راه های درمان عصر حجری , yahoo mail update , المپیک 2012 , درمان های قدیمی مصری , طبیعت زیبا , پزشکی آزتک ها , دی ان ای پلی مراز , ویژگی ها و کار دی ان ای در سلول , پایان دنیا , معرفی عناصر شیمیایی , پزشکی عصرحجری , قانون دوم ترمودینامیک , دیوار چین , تکواندو , عجایب هفتگانه , Yahoomail , پزشکی , Gmail , آزتک ها چه کسانی بودند؟ , لئونارد اویلر , المپیک لندن , آپدیت شدن یاهو میل , شب یلدا , DNA , یاهو به روزرسانی شد , ژنتیک , انتقاد از وزارت آموزش و پرورش , ریاضیدان نابینا , ریاضیدان , عکس هایی از طبیعت , دی ان ای , یلدا مباررررررررک , پزشک مصر باستان , پزشکی باستان , لئونارد اویلر که بود؟ , مقاله در مورد دی ان آ , همانندسازی دی ان ای , پزشکی مصر , عکس از آبشار ایگواز , پزشکی در دوران گذشته , تاریخچه ی آزتک ها , معرفی یک ریاضیدان , در مورد گرما , اهرام مصر , آزتک , موش درمانی در مصر باستان ,
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

قدرتمند تزین اسلحه،علم است

مقاله ی مفصل در مورد دی ان ای!!(DNA)
چهارشنبه 17 دی 1393 ساعت 01:06 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست معصومه | ( نظرات )
دی. ان. ای یا دنا سرواژهٔ عبارت دئوکسی‌ریبونوکلئیک‌اسید نوعی اسید نوکلئیک می‌باشد که دارای دستورالعمل‌های ژنتیکی است که برای کار کرد و توسعه بیولوژیکی...

موجودات زنده و ویروس مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقش اصلی مولکول دن‌آ ذخیره‌سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی می‌باشد. آزمایش‌هایی نظیر آزمایش گریفیت و آزمایش ایوری آزمایش‌هایی انقلابی و سرآغازی در شناسایی و مطالعهٔ دی‌دن‌دی، به عنوان ماده ی ژنتیک بودند. تا سال ۱۹۴۴ و انتشار نتایج آزمایش ایوری، این‌که کدام‌یک از مواد آلی درون سلول، مادهٔ وراثتی است، مشخص نبود.

دئوکسی ریبو نوکلئیک اسید(DNA)یک مولکولی است که دستورهای ژنتیکی مورد استفاده در توسعه و عملکرد تمام موجودات زندهٔ شناخته شده و بسیاری از ویروس‌ها را کد گذاری می‌کند.DNA اسید نوکلئیکی است که شامل پروتئین و کربوهیدرات هاست. اسیدهای نوکلئیک از سه ماکرو مولکول اصلی تشکیل شده که برای زندگی همهٔ گونه‌های شناخته شده ضروری می‌باشد. اکثر مولکول DNA از دو رشتهٔ پلیمری زیستی که به صورت حلقه دور هم پیچ خورده و به شکل یک مارپیچ دوگانه در آمده است. دو رشتهٔ DNA به عنوان پلی نوکلئوتید شناخته شده، که از واحدهای ساده‌تری به نام نوکلئوتید ساخته شده است. هر نوکلئوتید از یک باز آلی، گوانین(G)، یا سیتوزین(C)، یا آدنین(A)، یا تیمین(T)، و از یک قند مونوساکاریدی به نام دئوکسی ریبوز و یک گروه فسفات تشکیل شده است. نوکلئوتیدها به وسیلهٔ پیوند کوالانسی به صورت زنجیره‌ای به هم متصل می‌شوند، نوکلئوتیدها از محل قند یک نوکلئوتید با فسفات نوکلئوتید دیگر پیوند ایجاد کرده و ساختاری شبیه ستون فقرات (رشتهٔ بلند) قند و فسفاتی را ایجاد می‌کنند.کار دی ان ای در سلول‌ها

پیام‌های ژنتیکی موجود در مولکول دی اِن اِی در نهایت برای مواردی چون ساخت پروتئین و مولکول‌های آر ان اِی در یاخته، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطعه‌هایی از دنا که پیام‌های ژنتیکی را باخود حمل می‌کنند ژن نامیده می‌شوند ولی دنا توالی‌های دیگری نیز دارد که برای ساخت خود دنا یا تنظیم استفاده از اطلاعات زنتیکی موجود در ژن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. از لحاظ شیمیایی، دنا از دو رشته طولانی پلیمری با واحدهای ساختاری از جنس نوکلئوتید تشکیل شده‌است که شامل ستون‌هایی از گروه‌های قند و فسفات هستند. اتصال نوکلئوتیدها به هم در زنجیره توسط گروه‌های هیدروکسیل کربن ۳́ قند و́ ۲ ریبوز است به این اتصال فسفودی استر می‌گویند؛ که در نهایت اسکلت دنا ساخته می‌شود. این دو رشته دنا با هم موازی هستند. مولکول‌های قند از طریق چهار نوع باز آلی به یکدیگر متصل می‌باشند. توالی این چهار باز آلی باعث رمزگذاری رشته زنتیکی می‌شود که این رمزها برا ی ساخت اسید آمینه که واحدهای سازنده ی پروتئین می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رمز ژنتیکی توسط مولکول رن ا در مرحله ی برگردان خوانده می‌شود و برای ساخت اسید آمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دنا در داخل یاخته به شکل سازه‌هایی به نام فام تن می‌باشد. دو نسخه از هر فام تن در زمان تقسیم یاخته ساخته می‌شود.فرایند تکثیر به دو نسخه را نسخه برداری دنا می‌نامند. فام تن در هوهسته ای ها(جانوران,گیاهان,آغازیان,قارچ ها) در بخشی به نام هسته ی یاخته قرار می‌گیرد در حالیکه در پیش هسته ای ها (باکتری و  آرکی‌ها) در سیتوپلاسم یاخته قرار دارد و جایگاه مشخصی ندارد. در داخل فام تن پروتئین‌های کروماتینی (کروماتین واحد سازنده دنا می‌باشد) مانند هیستون وجود دارد که وظیفه ی فشرده سازی دنا و تنظیم بیان ژنها را برعهده دارند. هیستونها تحت تاثیر عوامل گوناگون از جمله استیلاسیون یا دزاستیلاسیون هیستونی بسته یا باز می‌شوند و بدین ترتیب رونویسی از ژنهای ناحیه مربوط به آنها متوقف یا آغاز می‌شود.


ویژگی‌ها

دی‌ان‌ای پلیمری است که از رشته‌های تکرار شونده شامل واحدهای سازنده‌ای از جنس نوکلئوتید می‌باشد.۱ طول رشته زتجیرهای دنا ۲۲ تا ۲۶ آنگستروم(۲٫۲ تا ۲٫۶ نانومتر) وعرض آن ۳٫۳ آنگستروم یا (۰٫۳۳ نانومتر) می‌باشد۲ اگرچه هر واحد تکرار شونده دنا بسیار کوچک می‌باشد ولی رشته پلیمری دنا ممکن است از میلیون‌ها نوکلئوتید تشکیل شده باشد. برای مثال بزرگترین فام تن انسان، فام تن شماره یک دارای طولی به اندازه ۲۲۰ میلیون باز آلی مکمل می‌باشد.۳ دو رشته سازنده دنا ساختار در هم پیچیده‌ای همچون در خت انگور به شکل مارپیچ دارند. یک باز آلی پیوند داده شده به قند نوکلئوزید گفته می‌شود واگر نوکلئوزید از طریق باز خود به گروه فسفات متصل شود نوکلئوتید تشکیل می‌شود. اگر چندین نوکلئوتید با یکدیگر پیوند داده شده باشند به طورمثال در دن‌آ به آن پلی نکلئوتید گفته می‌شود۴.

رشته‌های دنا از واحدهایی متشکل از قند وگروه فسفات می‌باشد که به صورت متناوب وتکراری در طول رشته قرار گرفتند.۵ قند مورد استفاده در دنا دئوکسی ریبوز که نوعی پنتوز (قند پنج کربنی) است تشکیل شده‌است. قندها توسط گروه‌های فسفری به یکدیگر پیوند داده شده‌اند.

دی. ان. ای می‌تواند در شرایط متفاوت به یکی از حالت‌های زیر دیده شود.حالت Bفرم عادی داخل یاخته است.

دنا یک مارپیچ راست گردان است. اگر دست راست را بالای مولکول دنا قرار داده به طوریکه انگشت شصت به سمت بالا و در طول محور بلند مارپیچ باشند و انگشتان شیارها را در مارپیچ دنبال کنند یکی از رشته‌ها را در جهتی دنبال کنید که انگشت شصت شما اشاره می‌کند هر جفت باز نسبت به قبلی ۳۶ درجه دور می‌زند.

جا به جا شدگی بازموقعی رخ می‌دهد که یک باز از زنجیره خارج شود. این امر باعث متیله شدن باز یا حذف بازهای آسیب دیده می‌شود. به نظر می‌رسد زی مایه دخیل در نوترکیبی هم ساخت]] و هم چنین ترمیم دنا برای یافتن مکان‌های هم ساخت یا آسیب دیده شروع به بررسی مولکول دنا وخارج کردن تک تک بازها می‌کنند. این عمل انرژی زیادی نیاز ندارد.

چرخش پروانه‌ایحالتی است که باز نسبت به محور بزرگ می‌چرخد. به طوریکه ۲ عضو شرکت کننده در یک جفت باز، همیشه به طور دقیق در یک صفحه نیستند؛ آن‌ها می‌توانند یک نظم چرخش پروانه‌ای به خود بگیرند در این نظم ۲ باز در جهت عکس هم حول محور بزرگ جفت باز چرخیده و به جفت باز ویژگی شبیه پروانه می‌دهد.

واسرشته شدن دنا حالتی است که وقتی دنا در دمایی بیش از دمای بدن قرار می‌گیرد یا در PHبالا قرار دارد حاصل می‌شود و نیروهای ضعیف بین ۲ رشته از بین رفته و ۲ رشته باز می‌شود. ۲ رشتهٔ دنا از آن جایی که به وسیلهٔ نیروهای ضعیف به هم وصل هستند با حرارت دادن محلول تا دمایی بیش از دمای بدن یا تحت شرایط پی هاش بالا می‌تواند واسرشته شود.

بازسرشته شدن دنا موقعی ایجاد می‌شود که ۲ رشتهٔ واسرشته شده در شرایط مناسب دوباره به یکدیگر متصل شوند. یکی از دلایل ناهمگنی ژنی در هوهسته‌ها این است که بعد از وا سرشته شدن با سرعت‌های متفاوتی به سمت باز سرشته شدن می‌روند بعضی بسیار سریع (این قطعه‌ها تعدادشان زیاد است) و بعضی بسیار کند هستند. (این قطعه‌ها تعدادشان کم است)

هیبریدشدگی به معنای این است که ۲ رشته از ۲ منبع مختلف به یکدیگر متصل شوند حتی یکی از رشته‌ها می‌تواندرنا باشد.

افزایش جذب حالتی است که در آن میزان جذب نوری دنا افزایش می‌یابد. بیشترین میزان جذب در ۲۶۰ nmدیده می‌شود که در آن بازها مسئول هستند. با باز سرشته شدن دنا پدیده یکاهش جذبرخ خواهد داد. کاهش جذب به عّلت روی هم قرار گیری باز هاست. اگر دمای محلول دنا تا دمای آب جوش بالا رود چگالی نوری که جذب می شودبه طور قابل توجهی بالا می‌رود. نقطه ذوب دنا که آن را با Tmنشان می‌دهند دمایی است که در آن دنا مشابه یخ ذوب می‌شود و از ساختار نظم دار مارپیچ به ساختار تک رشته‌ای با نظم کمتر تبدیل می‌شود.نقطه ی ذوب بستگی به درصد C:Gوقدرت یونی محلول دارد؛ که هرچه بیشتر باشد دما هم افزایش می‌یابد ذوب شدن پدیده‌ای تعاونی است.

ابرمارپیچ مثبت و منفی:میزان ابرمارپیچ با اندازه گیری اختلاف بین LK°وLK محاسبه می‌شود که تفاوت اتصال نامیده می‌شود. اگر مقدار آن برای یک cccDNAبه طور معنی داری غیر از صفر باشداین دی ان ای تحت فشار پیچشی قرار دارد؛ و گفته می‌شود این مولکول دارای ابر مارپیچ منفی است و بر عکس اگر LK>LK°باشددارای ابر مارپیچ منفی است.

باز آلی

دنانوکلئوتید هر رشته از طریق باز های آلی در هر دو رشته به یکدیگر متصل می‌شوند. این اتصال بین دو باز آلی نوکلئوتیدهای دو طرف رشته می‌باشد به این بازهای متصل به هم باز مکمل گفته می‌شود. بازهای آلی به چهار شکل آدنین,تیمین,سیتوزین,گوانینوجود دارند که از این میان، باز آدنین مکمل تیمین، و باز گوانین مکمل سیتوزین می‌باشد. این توالی دورشته‌ای غیر قطبی و نامحلول در آب می‌باشد۷ پیوند بازهای مکمل با یکدیگر از طریق پیوند بین هیدروژن یک باز با مولکول نیتروژن یا اکسیژن باز مکمل حاصل می‌شود. این پیوند از نوع قوی کووالانسی نمی‌باشد و در نتیجه به راحتی شکسته می‌شود و قابل جایگزینی می‌باشد. به همین سبب زنجیره دو رشته‌ای دنا را به زیپ لباس تشبیه کرده‌اند که به راحتی در اثر فشار یا گرمای بالا از یکدیگر جدا می‌شوند. ییوند مولکول هیدروژن بین دو باز مکمل آدنین-تیمین با گوانین-سیتوزین متفاوت می‌باشد. در گوانین_سیتوزین سه مولکول هیدروژن پیوندی وجود دارد در حالیکه در آدنین-تیمین دو مولکول هیدروژن پیوندی وجود دارد در نتیجه میزان تعداد بازهای مکمل گوانین_سیتوزین تعیین کننده استحکام دنا می‌باشد بطوریکه هرچه مقدار آن بیشتر باشد دنا مستحکمتر است.

همانندسازی دنا

همانند سازی برای انجام گرفتن تقسیمات سلولی یا همان میتوز و میوز می‌باشد. در این اعمال سلولی با ۴۶ فام تن به دو سلول ۴۶ فام تنی دیگر تقسیم می‌شود که باید هر فام تن قبل از تقسیم، فام تنی مانند خود را پدید آورد. ابتدا آنزیمی به نام هلیکاز(helicase)دو رشته به هم پیچیده دنا را از هم جدا می‌کند (علت نام گذاری این آنزیم به این دلیل است که پیوند بین دو رشته، از نوع پیوند هیدروژنی می‌باشد)؛ سپس چند پروتیین بنام SSBP به دو رشته می‌چسبند و به آن‌ها اجازه به هم پیوستن دوباره را نمی‌دهند. در دو طرف هر رشته اعدادی گذاشته شده‌است که یک طرف '۵ و طرف دیگر '۳ است و در رشته مقابل هم برعکس رشته دیگری می‌باشد؛ یعنی یک طرف از یک رشته از هر دو طرف خود (عمودی-افقی) به عدد دیگر می‌رسد. مسیر همانند سازی هم همواره از '۵ به '۳ می‌باشد. آنزیم دیگری به نام DNA Polimerase ۱ می‌آید و همانند سازی را در یکی از رشته‌هایی که انتهای '۳ آزاد دارد، انجام می‌دهد ولی در یکی از رشته‌ها که انتهای '۳ آزاد ندارد آنزیمی به نام DNA Polimerase ۳ می‌آید و همانند سازی را با روش دیگری انجام می‌دهد. ابتدا آنزیم دیگری بنام RNA Polimerase می‌آید و قطعه‌های رنا را قرار می‌دهد و سپس DNA Polimerase ۳ در کنار این قطعه می‌نشیند و همانند سازی را از جای مشخص شده‌ای ادامه می‌دهد (زیرا انرژی زیاد و جای باز ندارد). سپس دو باره این عمل کمی آن طرف‌تر یعنی به طرف '۵ انجام می‌گیرد؛ البته اینجا ۲ مشکل به وجود می‌آید: در همانند سازی دنا قطعه‌هایی از رنا وجود دارد-رشته دنای کپی شده به قطعه‌های رنا نمی‌چسبد و فاصله ایجاد می‌شود که به این فواصل، قطعات اوکازاکی گفته می‌شود. برای رفع اشکال اول، آنزیمی بنامRNase H قطعات رنا را بر می‌دارد و به جای آن‌ها دنا می‌گذارد که این نیاز به یون منیزیم دارد. برای رفع اشکال دوم، آنزیمی بنام آنزیم دی ان آ لیگاز می‌آید و در قطعات اوکازاکی می‌نشیند و آن‌ها را پر می‌کند.جانوران یوکاریوتی: جانورانی مانند انسان که سلول‌های آنان دارای هسته می‌باشد و همانند سازی در دو جهت انجام می‌گیرد. جانوران پرو کاریوتی: جانورانی مانند باکتری‌ها که سلول آن‌ها هسته ندارد و کروموزوم‌ها در سیتوپلاسم پخش شده‌اند و همانند سازی در آن‌ها یک سویه می‌باشد که کروموزوم‌های آنان به شکل حلقه می‌باشد.


پی نوشت:به نظرم دی ان آ چیز فوق العاده جالبیه جالب,مهم و دوست داشتنی!! کلا مبحث قشنگیه ژنتیک!!

منبع:ویکی پدیا دانشنامه ی آزاد:: مرتبط با: زیست شناسی ,
:: برچسب‌ها: مقاله در مورد دی ان آ , ژنتیک , DNA , دی ان ای , دی ان ای پلی مراز , همانندسازی دی ان ای , ویژگی ها و کار دی ان ای در سلول ,
:: لینک های مرتبط: ویکی پدیا,دانشنامه ی آزاد ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
where to buy cialis online چهارشنبه 14 آذر 1397 11:19 ق.ظ

You said it adequately..
generic cialis soft gels buying brand cialis online cialis herbs generic cialis 20mg tablets if a woman takes a mans cialis non 5 mg cialis generici cialis sale online sialis tadalafil tablets when will generic cialis be available
buy tadalafil no prescription سه شنبه 13 آذر 1397 01:24 ق.ظ

This is nicely said! .
purchase once a day cialis can i take cialis and ecstasy dosagem ideal cialis cialis in sconto cialis generico milano generic cialis pill online cialis 30 day sample best generic drugs cialis achat cialis en itali only best offers 100mg cialis
Cialis 20 mg دوشنبه 12 آذر 1397 12:22 ب.ظ

Nicely put, Kudos.
cialis pills cialis for sale south africa costo in farmacia cialis we choice cialis uk click here cialis daily uk best generic drugs cialis comprar cialis navarr cialis mit grapefruitsaft buying cialis in colombia buy online cialis 5mg
Buy generic cialis دوشنبه 12 آذر 1397 01:04 ق.ظ

Thank you! Ample stuff.

cialis patent expiration we use it 50 mg cialis dose cialis australia org cialis generico in farmacia prices for cialis 50mg cialis efficacit cialis generico lilly generic cialis at walmart dose size of cialis are there generic cialis
Cialis pills شنبه 10 آذر 1397 12:28 ق.ظ

Fantastic facts. Many thanks.
cialis tablets bulk cialis cialis online nederland viagra or cialis cialis pills price each cialis rezeptfrei cialis for bph cialis 20 mg best price cialis uk cialis from canada
Cialis 20 mg جمعه 9 آذر 1397 12:59 ب.ظ

Thanks, Quite a lot of facts.

prescription doctor cialis cialis 30 day sample cialis generic cialis with 2 days delivery cialis great britain cialis baratos compran uk cialis generico buy brand cialis cheap cialis qualitat how do cialis pills work
buy cialis online safely پنجشنبه 8 آذر 1397 02:01 ب.ظ

Really many of fantastic advice.
cialis online dosagem ideal cialis how do cialis pills work cialis for daily use look here cialis order on line cialis daily cialis patentablauf in deutschland buy cialis online cialis billig best generic drugs cialis
buy cialis us pharmacy چهارشنبه 7 آذر 1397 01:19 ق.ظ

Thank you, Awesome information.
how to buy cialis online usa canada discount drugs cialis chinese cialis 50 mg trusted tabled cialis softabs cialis authentique suisse tesco price cialis cialis bula trusted tabled cialis softabs india cialis 100mg cost recommended site cialis kanada
levitra 10 mg prezzo پنجشنبه 19 مهر 1397 05:05 ق.ظ

Wow lots of valuable data.
levitra without a doctor prescription levitra 20mg levitra 20 mg levitra 20 mg buy levitra 10mg buy generic levitra levitra 20 mg bayer prezzo generic levitra levitra online levitra
Cialis 20 mg یکشنبه 8 مهر 1397 01:15 ق.ظ

Amazing postings. With thanks.
wow look it cialis mexico cuanto cuesta cialis yaho cialis tablets australia weblink price cialis cialis kamagra levitra overnight cialis tadalafil cialis 5mg cialis para que sirve viagra cialis levitra cialis daily dose generic
online canadian pharmacy شنبه 31 شهریور 1397 04:13 ب.ظ

You said it perfectly.!
northwest pharmacies online pharmacy times canadian pharmacy meds canadian discount pharmacies in canada canada online pharmacies for men online pharmacies mexico canadian drug most reliable canadian pharmacies online canadian pharmacy canada drugs online
http://cialisbuys.com/ چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:53 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
buy cialis online cialis 100mg suppliers pastillas cialis y alcoho cialis 20 mg cut in half cheap cialis cialis savings card cialis generic availability we like it safe cheap cialis cialis coupons buy generic cialis
cialisbuys.com سه شنبه 27 شهریور 1397 02:41 ب.ظ

You explained that adequately.
weblink price cialis viagra vs cialis estudios de cialis genricos enter site 20 mg cialis cost we like it safe cheap cialis cialis dosage amounts cialis patent expiration cialis canada on line cialis usa cost venta de cialis canada
cialisbuys.com پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:45 ق.ظ

Position well utilized..
prescription doctor cialis cialis online nederland enter site 20 mg cialis cost cialis 5 mg scheda tecnica cialis 200 dollar savings card generico cialis mexico cialis price thailand cialis australian price cialis ahumada get cheap cialis
http://canadianpharmacyies.com/ سه شنبه 13 شهریور 1397 06:45 ب.ظ

Fantastic write ups, Thanks a lot!
online pharmacies of canada online pharmacies legitimate canadianpharmacyusa24h canadian pharmacycanadian pharmacy canadian online pharmacies legal online pharmacies in usa online pharmacies of canada canadianpharmacyusa24h is it legal online pharmacies mexico drugstore online
Cialis pills دوشنبه 12 شهریور 1397 07:52 ب.ظ

You said it very well..
cialis en mexico precio cialis tadalafil generic cialis 20mg tablets cialis side effects cialis generic buy cialis online legal cialis tadalafil online generic cialis with dapoxetine cialis dosage recommendations buy brand cialis cheap
cialisvv.com دوشنبه 12 شهریور 1397 01:20 ق.ظ

Good info. Thanks a lot.
cialis y deporte cialis 20 mg cialis online cialis arginine interactio cialis 10 doctissimo cialis coupon link for you cialis price cialis efficacit cialis baratos compran uk cialis coupon
cialisda.com یکشنبه 11 شهریور 1397 12:23 ب.ظ

Thanks a lot. Quite a lot of facts!

cialis therapie buying cialis in colombia cialis prezzo al pubblico sublingual cialis online cialis farmacias guadalajara we recommend cheapest cialis viagra cialis levitra where do you buy cialis look here cialis order on line cialis alternative
http://viabiovit.com/canadese-apotheken-geen-recept.html سه شنبه 23 مرداد 1397 03:04 ق.ظ

Terrific postings. Thanks.
buy viagra tablets where to buy viagra online without prescription how to buy cheap viagra buying viagra without a prescription how to buy viagra without prescription buy viagra usa online cheapest place to buy viagra online where to buy viagra cheap buy viagra usa online safe to buy viagra online
Buy cialis online دوشنبه 7 خرداد 1397 02:17 ق.ظ

Terrific postings. Thanks!
cialis kaufen cialis efficacit link for you cialis price generic cialis levitra trusted tabled cialis softabs cialis pas cher paris cialis en 24 hora we use it cialis online store low cost cialis 20mg we choice cialis pfizer india
Cialis 20 mg پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:45 ق.ظ

Tips clearly taken..
side effects for cialis cialis generico in farmacia precios cialis peru cialis generico cialis prezzo al pubblico cialis tadalafil comprar cialis navarr acheter cialis meilleur pri cialis great britain cialis 5 mg schweiz
choc شنبه 15 اردیبهشت 1397 12:23 ق.ظ
Link exchange is nothing else however it is just placing the other person's blog
link on your page at appropriate place and other person will also
do same in support of you.
Cialis generic جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:55 ب.ظ

Regards! A good amount of stuff.

buying cialis on internet buy cheap cialis in uk cialis pills boards we recommend cialis info deutschland cialis online price cialis best cialis para que sirve cheap cialis order a sample of cialis cialis qualitat
Viagra generico online سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:48 ق.ظ

Very good info. Thanks a lot!
where to buy viagra cheap buy pharmaceutical viagra sildenafil sildenafil buy viagra usa online can i buy viagra without prescription purchase viagra buy viagra online now buy viagra thailand is it legal to buy viagra online viagra no prescription
Generic cialis جمعه 17 فروردین 1397 07:30 ب.ظ

You've made your point.
generic low dose cialis cialis kaufen bankberweisung cialis efficacit when can i take another cialis cialis venta a domicilio canadian cialis cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis pill online cialis for sale cialis online deutschland
Cialiswak یکشنبه 27 اسفند 1396 10:40 ب.ظ

Excellent material. Thanks a lot.
cilas enter site 20 mg cialis cost buy generic cialis cialis kaufen wo only best offers cialis use acheter cialis kamagra buy cialis cialis professional yohimbe cialis preise schweiz precios cialis peru
imvu hack سه شنبه 15 اسفند 1396 11:59 ب.ظ
از آنجا که مدیر این وب سایت در حال کار است، هیچ سؤال بسیار ندارد
به دلیل محتویات کیفیت آن، به سرعت مشهور خواهد بود.
chaturbate account generator دوشنبه 14 اسفند 1396 10:36 ب.ظ
در این لحظه آماده هستم که صبحانه بخورم، بعد از اینکه صبحانه ام را برای دوباره خواندن اخبار بیشتر آماده کردم.
jocuri mario پنجشنبه 10 اسفند 1396 10:11 ب.ظ
سلام، فقط به وبلاگ شما هشدار داده شد
گوگل، و متوجه شد که این واقعا آموزنده است.
من قصد دارم به خاطر برزیل مراقب باشم. من قدردانی میکنم اگر این را در آینده ادامه دهید.
بسیاری از افراد از نوشتن شما سود خواهند برد.
به سلامتی!
livejasmin credit generator جمعه 4 اسفند 1396 11:01 ق.ظ
سلام! من خودم خیلی دوست دارم در مورد ما در مورد مقاله شما در AOL بیشتر در مورد AOL صحبت می کنیم؟
من نیاز به متخصص در این فضا برای حل مشکل من.
شاید این تو هستی نگاهی به آینده برای نگاه کردن به تو.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30