تبلیغات
اسلحه ی دانش - پرونده ی انرژی(کشف قانون اول ترمودینامیک)
 
سلام☻
من معصومه بختیاری متولد 22/5/1377 هستم ساکن استان سمنان .
این از خودم
اگه هر جایی از وب دیدید که مطلب اشتباهی نوشته شده یا ناقصه بدونید عمدی نبوده وحتما حتما اطلاع بدین تا در اسرع وقت درستش کنم.
---------------------------------------------
هر مطلبی حتما منبعش ذکر میشه مگر اونایی که منبع مشخصی ندارن.اگر منبع اینترنتی باشه لینکش توی قسمت لینک های مرتبط همون مطلب هست.
---------------------------------------------
بهتون خوش بگذره.
هر چند با علم به همه خوش می گذره!!!
---------------------------------------------
  :: مدیر وب سایت : معصومه
درمان های قدیمی مصری , عکس از آبشار ایگواز , آپدیت شدن یاهو میل , تاریخچه ی آزتک ها , معرفی یک ریاضیدان , آموزش و پرورش , آزتک ها چه کسانی بودند؟ , در مورد گرما , تکواندو , زیباترین مکان های دنیا , موش درمانی در مصر باستان , ژنتیک , DNA , Yahoomail , مقاله در مورد دی ان آ , لئونارد اویلر که بود؟ , دی ان ای پلی مراز , دیوار چین , دی ان ای , پزشکی عصرحجری , اهرام مصر , جایگاه علم آموزی در وزارت آموزش و پرورش ایران , شب یلدا , یلدا مباررررررررک , پزشکی آزتک ها , انرژی , Gmail , انتقاد از وزارت آموزش و پرورش , ویژگی ها و کار دی ان ای در سلول , ریاضیدان نابینا , پزشک مصر باستان , پایان دنیا , راه های درمان عصر حجری , المپیک 2012 , طبیعت زیبا , پزشکی در دوران گذشته , یاهو به روزرسانی شد , پزشکی باستان , ریاضیدان , عکس هایی از طبیعت , همانندسازی دی ان ای , المپیک لندن , قانون دوم ترمودینامیک , آزتک , پزشکی مصر , لئونارد اویلر , yahoo mail update , معرفی عناصر شیمیایی , عجایب هفتگانه , پزشکی ,
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

قدرتمند تزین اسلحه،علم است

پرونده ی انرژی(کشف قانون اول ترمودینامیک)
سه شنبه 7 آذر 1391 ساعت 07:12 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست معصومه | ( نظرات )
در دو مطلب بعدی قانون دوم و قانون سوم را مرور خواهیم کرد،اما فعلا قصد داریم به قانون اول گیر بدهیم.
آیا می دانستید دانشمندی که روی قانون اول کار می کرده،موقع تحقیق در باره ی خون،خون توی کله اش دویده و فکر های تازه ای به سرش زده؟باور کنید،راست می گویم!

تالار نام آوران علوم ترسناک

یولیوس روبرت وان مایر
(1814-1878) ملیت:آلمانیدر سال 1840 پزشکانی مثل مایر اعتقاد داشتند که بهترین راه برای درمان بیماری ها بیرون کشیدن خون از طریق سیاهرگ بیمار است.اما یک بار که یولیوس در کشور جاوه با همین روش مشغول درمان یکی از بیمارانش بود متوجه شد خونی که از سیاهرگ بیمارش بیرون می آید قرمر روشن است در حالی که خونی که از سیاهرگ بیرون می آید قرمز تیره است.یولیوس مایر در یک قدمی کشفی بزرگ قرار داشت.
  کشفی که تقریبا او را به نابودی کشاند.

یولیوس اصلا آدم خوش بختی نبود.در مدرسه درس و مشق او تعریفی نداشت.وقی هم که وارد دانشگاه شد به خاطر عضویت در باشگاهی مخفی معلمانش را خشمگین کرد و از دانشگاه اخراج شد.سال بعد به مایر اجازه دادند که دوباره به دانشگاه برگرددو به تحصیلاتش ادامه دهد.او در رشته ی پزشکی تحصیل کردو پزشک کشتی شد.به همین دلیل هم بودکه در سال 1840 سر از جاوه در آورد.
مشاهده ی خون قرمز مایر را به فکر فرو برد.

در این جا نامه هایی از مایر را می بینید که در آن ها نظر خود را در باره ی این معما مطرح کرده.او این نامه ها را خطاب به بهترین دوستش-یعنی برادرش-نوشته است...

جاکارتا،جاوه 1841
فریتس عزیز
موضوع خون قرمز که در نامه ی اولم به آن اشاره کردم هنوز یادت هست؟هر کاری کردم فکر این موضوع از سرم بیرون نرفت تا این که بالاخره فهمیدم که:
1-خون قرمز روشن دارای اکسیژن بیشتری است.بدن برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد به همین دلیل است که ما نفس می کشیم!

2-خونی که توی سیاهرگ مرد ملوان بود به خاطر اکسیژن به رنگ روشن درآمده بود.چون سرخرگ ها خون را از سراسر بدن به سمت قلب برمی گردانند،این طور می توان نتیجه گرفت که بدن ملوان کم تر از اندازه ی مورد نیاز از اکسیژن استفاده کرده است.

3-فکر می کنم بدن برای گرم نگهداشتن خود نیز از اکسیژن استفاده می کند.اما وقتی بدن داغ داغ می شود،بدن به گرمای کمتری نیاز پیدا می کندو بنابراین اکسیژن کمتری استفاده می کند.خب چه می گویی؟از نظر خودم که شاخ غول را شکسته ام!جاکارتا،جاوه 1841
سلام فریتس
نمی دانم چه ام شده اما یک مرتبه یک عالمه فکر تازه و عجیب به سرم زده!
1-فکر می کنم بدن برای گرم شدن به غذا نیز مثل اکسیژن نیاز دارد.مثال آن یک خرده شبیه شعله ی آتشی است که برای خوب سوختن ،هم به اکسیژن نیاز دارد و هم به سوخت.

2-در این صورت باید این طور نتیجه گرفت که انرژی از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شود.بله!من به این نتیجه رسیده ام که انرژی باید در مواد خوراکی ذخیره شده باشد و در داخل بدن به انرژی گرمایی و حرکتی تبدیل شود.

به نظر تو کشف داغی کرده ام یا کله ام زیادی داغ کرده؟دیگر صبرم تمام شده می خوهم هرچه زودتر به خانه برگردم و همه چیز را برایت تعریف کنم!
داداش کوچولوی حسابی هیجان زده ی تو؛یولز


مایر نه تنها یه کم بلکه خیلی حق داشت!او نه یکی؛که دو تا کشف درخشان کرده بود.او از چگونگی مصرف انرژی توسط بدن را یافته و فکر
قانون اول ترمودینامیک نیز به ذهن او رسیده بود.

مایر مقاله ای درباره ی کشف خود نوشت و آن را برای یکی از مجلات علمی فرستاد،اما مدیران مجله جوابش را ندادند.هیچ کس حرف های او را جدی نگرفت چون او برای اثبات نظریات خود هیچ آزمایشی انجام نداده بود.بنابراین مایر مطالعات علمی اش را ماه ها ادامه داد؛تا وقتی که فهمید از دانش کافی برخوردار شده است و می تواند مقاله اش را دوباره و این بار به زبان علمی تر بنویسد.اما تا زمان چاپ این مقاله دانشمندان دیگری نیز به این فکر افتاده بودند.به خاطر همین برسر این که قانون اول برای اولین بار به ذهن چه کسی رسیده است جروبحث های داغی میان دانشمندان در گرفت.

بخت یولیوس مایر باز هم به او روی خوش نشان نداد.او به زنی دل باخت و با او ازدواج کرد اما پنج بچه از هفت بچه اش بر اثر بیماری مردند.سپس امواج انقلاب سراسر آلمان را فراگرفت و برادرش فریتس هم از انقلاب طرفداری کرد،اما خود یولیوس به خاطر مخالفت با انقلاب دستگیر شد و به زندان افتاد.او خیلی زود آزاد شد اما برای همیشه با برادرش چپ افتاد.هرچه بیشتر می گذشت یولیوس برای رسیدن به موفقیتی علمی ناامید تر و درمانده تر می شد و سرانجام در یک روز غم انگیز،او تصمیم گرفت که جان خود را بگیرد.اما او موفق نشد این کار را نیز به درستی انجام دهد!خانواده اش که فکر می کردند دیوانه شده او را به بیمارستان روانی فرستادند.یولیوس ده سال آزگار را در آنجاسپری کرد.

سال ها بعد بود که دانشمندان به درستی قانون اول ترمودینامیک پی بردند.سرانجام زمانی که مایر به پیرمردی شکسته و فرتوت تبدیل شده بود انجمن سلطنتی که عالی ترین باشگاه علمی انگلستان بود،به او مدال طلا داد.


منبع:انرژی های مرگبار،نیک آرنولد(Nick Arnold)،ترجمه ی محمود مزینانی

پیوست:نه جان من بدبخت تر از این دانشمندم وجود داره خدایی؟؟!!دلم کباب شد واسش
  آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآه:: مرتبط با: شیمی و فیزیک ,
:: برچسب‌ها: یولیوس روبرن وان مایر , قانون اول ترمودینامیک , چه کسی قانون اول ترمودینامیک را کشف کرد؟ , کشف قانون اول ترمودینامیک , انرژی , درمورد انرژی بیشتر بدانیم ,
:: لینک های مرتبط: 1-پرونده ی انرژی(مقدماتی) , 2-پرونده ی انرژی(نظریات و ترمودینامیک) ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.